نمک، برنج، سرکه و قند مواد غذایی بدون تاریخ انقضاء

مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته می تواند خطرناک باشد، اما مواد غذایی ای نیز هستند که نیاز نیست نگرانی ای بابت آن ها داشته باشید با این مواد آشنا شوید.

 آیا می دانید کدام مواد غذایی تاریخ انقضا ندارند؟

توجه به تاریخ مصرف تمامی خوراک‌ها و مواد غذایی لازم است، اما برخی از مواد غذایی وجود دارند که تاریخ انقضا ندارند وشما می توانید با خیال راحت این مواد غذایی را مصرف کنید. در این مقاله این مواد غذایی بدون تاریخ انقضا را به شما معرفی می کنیم با این مواد آشنا شوید.

موادغذایی بدون تاریخ انقضا را بشناسید

صرف مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته می تواند خطرناک باشد، اما مواد غذایی ای هستند که نیاز نیست نگرانی ای بابت آن ها داشته باشید چون می توانید تا سال های زیادی از آن ها استفاده کنید.

1- برنج

بهترین دما برای نگهداری برنج 4/5 درجه ی سانتیگراد یا کمتر است. بهتر است برنج را در ظروف پلاستیکی مخصوص مواد غذایی یا ظروف شیشه ای نگهداری کنید. پژوهشی نشان می دهد برنج را می توان تا 30 سال ذخیره کرد بدون آنکه رایحه یا ارزش غذایی آن از بین برود. لازم به ذکر است در این پژوهش دو نوع برنج مورد آزمایش قرار گرفت:برنج نیمه پخته و دانه های خام برنج .

2- پودر شیر

پودر شیری که تحت تمامی استانداردهای بهداشتی لازم تولید شده باشد را می توان برای مدتی طولانی نگهداری کرد بدون آنکه ارزش غذایی آن از بین برود، به شرط آنکه در ظروف پمپ دار برای تخلیه ی هوای ظرف نگهداری شود.

3- سس سویا

سس سویا را می توان دست کم تا 3 سال نگهداری کرد حتی اگر داخل شیشه ی در بسته نباشد. ماندگاری این سس در ظرف های نگهداری پمپ دار برای تخلیه ی هوا بسیار بیشتر خواهد شد، اما این مسأله به موارد مختلفی مثل نوع سس سویا، شیوه ی تولید، کیفیت و دمای نگهداری آن بستگی دارد.

4- سیروپ افرا

تولید کنندگان این ماده ی غذایی می گویند یک شیشه ی باز نشده ی سیروپ افرا را تا ابد می توان نگهداری کرد. حتی بعد از باز کردن شیشه ی آن هم در صورتی که سیروپ در فریزر نگهداری شود می توان تا چندین سال از آن استفاده کرد.

5- لوبیا قرمز

محققان می گویند لوبیای قرمز بعد از گذشت 30 سال اگرچه تغییراتی در ظاهر آن به وجود می آید اما برای مواقع اضطراری می توان از استفاده کرد. آن ها بیان می کنند لوبیای قرمز و دیگر انواع لوبیا دست کم تا 30 سال قابل استفاده است .

6- نمک

نمک در حقیقت نه یک فرآورده بلکه یک ماده ی معدنی است، به همین دلیل فاسد شدن آن امری غیر ممکن است. اگرچه این ماده ی معدنی می تواند به سرعت آب را به خود جذب و در طول زمان تبدیل به سنگی بزرگ شود، اما در نهایت چیزی جز همان نمک نخواهد بود .
با این حال، به خاطر داشته باشید که نمک یددار را تنها تا یک سال می توان استفاده کرد. در طی این مدت، ید معمولا تبخیر می شود و نمک خواص مفیدش را از دست می دهد، البته کماکان می توانید از آن به عنوان نمک سر غذا استفاده کنید .

7- سرکه

سرکه ی سفید هم محصول دیگری است که تاریخ انقضا ندارد، اما می بایست مطمئن شوید که این ماده در شرایط مناسبی نگهداری می شود. اگر قصد دارید سرکه را به مدتی طولانی نگهداری کنید، بهترین راه برای این کار ذخیره ی سرکه در ظروف پمپ دار برای تخلیه ی هوا و در محلی تاریک و خنک، به دور از حرارت و گرما است .

8- قند

قند را هم مانند نمک می توان تا ابد نگهداری کرد، به ویژه اگر در ظروف پمپ دار برای تخلیه ی هوا ذخیره شود. اما حتی اگر قند رطوبت هوا را به خود جذب کند و به سنگی سخت تبدیل شود، خاصیت خود را از دست نمی دهد.

9- عسل

عسل یک ماده ی غذایی منحصر به فرد است . ترکیبات شیمیایی موجود در عسل رشد باکتری ها در درون آن را بسیار سخت می کند و به همین دلیل این محصول را می توان تا ابد نگهداری کرد. علاوه بر این اگر عسل را در ظروف مهر و موم شده خریداری کنید، می توانید کاملا مطمئن باشید که عسل در تماس با هوا و رطوبت فاسد نخواهد شد .

باستان شناسان در جریان حفاری یکی از اهرام مصر، چند ظرف عسل کشف کردند. قدمت این مکشوفات به طور متوسط در حدود 2000 تا 3000 سال بود. جالب آنکه عسل های درون ظرف ها کاملا قابل خوردن بود و حتی باستان شناس ها آن را امتحان کردند! چند سال بعد از این اکتشاف، یک عسل 5500 ساله در ایالت جورجیای امریکا کشف شد . 

واقعیت تاریخ انقضاء مواد غذایی
 تاریخ انقضاء محصولات غذایی به تاریخی اشاره دارد که تا آن زمان مصرف محصول غذایی درون بسته بندی بی خطر بوده و کیفیت خود را پس از آن تاریخ بخصوص از دست می دهد. این تاریخ ها توسط سازمان غذا و دارو گذاشته می شوند که کیفیت و بی خطری محصولات غذایی را نشان می دهند. این بدان معنا است که چنانچه بر روی کارتن محصول نوشته شده باشد که تاریخ انقضاء «2011/09/10» است، چنانچه پس از این تاریخ قصد مصرف آن را دارید، بایستی بخاطر سلامت خود و خانواده تان این محصول را به دور اندازید.

امروزه، اکثر محصولات غذایی بسته بندی شده بر روی خود تاریخ تولید و همچنین تاریخ انقضاء حک کرده اند. بسیاری دیگر دوره ای که در آن می توانید محصول غذایی بخصوصی را مصرف کنید عنوان می کنند. به عنوان مثال، در صورتی که بر روی شکلاتی نوشته شده باشد که می توانید یک سال پس از تاریخ تولید مصرف کنید، بدان معنا است که خوردن آن هر زمان در فاصله ی یک سال پس از آغاز تولید بلامانع و بی خطر است. با این حال، چنانچه شکلات خود را بیشتر از تاریخ انقضاء نگه دارید، به دلیل آنکه چندین مواد بکار رفته درون آن طعم و رنگ ماده ی غذایی را خراب می کنند، بنابراین خوردن آن ناسالم خواهد بود. هرچند خود شکلات به تنهایی تاریخ انقضاء خاصی ندارد .


از اکنون هر زمان که کلماتی مانند «بهترین زمان مصرف پیش از» «بهترین زمان مصرف از» «تاریخ انقضاء» و یا «تاریخ مصرف» به چشمتان خورد، می دانید که چگونه سلولهای مغز خود را بکار گرفته و محاسبات لازم را انجام داده و محصولی را بردارید که طولانی ترین تاریخ انقضاء را داشته باشد. می دانید که می توانید یا کمی همت کرده و اطمینان حاصل کنید محصولی ناسالم را انتخاب نمی کنید و یا خیلی ساده با برداشتن محصولاتی که تاریخ انقضاء ندارند از این دردسر تاریخ مصرف راحت شوید. با این حال، محصولاتی مانند نان، پنیر، شیر، آب میوه و سس کچاپ را هرگز نبایستی بدون در نظر گرفتن تاریخ انقضاء خریداری نمایید .

Mohammad Shojaie

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی، اجرا و سئو "دو هشت" dohasht

www.dohasht.com