درباره صنعت بسته بندی در سراسر جهان بیشتر بدانیم

درباره صنعت بسته بندی در سراسر جهان بیشتر بدانیم

صنعت بسته بندی در جهان توسعه یافته جزو صنایع زیربنایی به شمار می آید که نقش بسیار پررنگی نیز در رونق صادرات، تجارت و مراودات اقتصاد بین الملل دارد. برای ترسیم جایگاه این صنعت همین کافی که در حال حاضر کشورهایی در جهان هستند که تنها با تقویت صنعت چاپ تبلیغاتی و بسته بندی توانسته‌اند حجم زیادی از درآمد ناشی از تجارت جهانی را به خود اختصاص دهند.

اما در مقابل این گروه از کشورها، نقاط دیگری در جهان وجود دارند که علی رغم داشتن مزیت های اقتصادی در تولید بسیاری از محصولات، فقط به دلیل عدم برخورداری از یک صنعت نسبتا تنومند بسته بندی بخش زیادی از بازار مصرفی جهان را به رقبای خود واگذار کرده‌اند. بدون هیچ تعارفی ایران در رده نخست این کشورها قرار دارد. شواهد موجود نشان می‌دهد که در حال حاضر برخی از صادرکنندگان ایرانی کالای خود را با قیمتی پایین‌تر از نرخ های جهانی به کشورهای صاحب نام در صنعت بسته بندی می فروشند و آنان نیز با بسته بندی مجدد این محصولات آنها را تا چند برابر قیمت راهی بازارهای جهانی می کنند.

تاریخچه شروع بسته بندی

در حقیقت نیاز به بسته بندی از زمانی آغاز شد که انسان در غارها و پناهگاه‌های دائمی سکنا گزید و مجبور بود غذا و نوشیدنی را از محل‌های مختلف جمع‌آوری و به محل سکونت خود بیاورد، این نیاز منجر به اختراع اولین نوع از محصولات بسته بندی شد. در ابتدا این بسته بندی‌ها معمولاً از موادی بود که در طبیعت یافت می‌شد و قابلیت حمل و جابه‌جایی غذا و آب را داشت. بسته بندی‌هایی که از جنس پوست، برگ یا صدف بودند. با گذشت زمان در نقاط مختلف دنیا بسته بندی شکل‌های پیشرفته‌تری به خود گرفت. مردم مختلف دنیا از مواد مختلفی برای بسته بندی و حمل محصولات استفاده کردند و با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات، محصولات بسته بندی شکل چندمنظوره به خود گرفتند.

صنعت بسته بندی پر از شگفتی است!

در کسب و کار بسته بندی، متوجه خواهید شد که بسته بندی تنها یک کارتن تاشو برای محفوظ نگه داشتن محصول نیست و خیلی فراتر از این است. بسته بندی زمینه را برای برندینگ فراهم می‌کند، همانطور که به خلاقیت اجازه عمل می‌دهد. همچنین به معنای چیزهایی است که شما باور نخواهید کرد که درست باشند.

۱. Coca-Cola: شناخته شده ترین برند در جهان است

یک تحقیق که چند سال پیش منتشر شد، اعلام کرد که ۹۴درصد از جمعیت جهان برند قرمز کوکاکولا را به رسمیت می‌شناسند. نام برند کوکاکولا، دومین کلمه جهان بعد از کلمه okay است که قابل فهم است. این چیزی است که شما به عنوان برندینگ آن را می‌شناسید! برندسازی در آرمانی ترین شرایط ممکن را می توانیم در این کمپانی ببینیم.

۲. بوی قهوه شدید دقیقا همان چیزی نیست که شما فکر می‌کنید

به گفته محققان، قهوه یکی از جذاب‌ترین عطرهای جهان است. تولید کنندگان قهوه می‌دانند که بوی قهوه چیزی است که قهوه را به یک محصول وسوسه انگیز تبدیل می‌کند. اما رایحه تند و شدیدی که پس از باز کردن یک  شیشه محتوی قهوه به سمت راست بینی شما می‌رسد، بوسیله یک نوع خاص از رایحه اسپری است که در زیر آن استفاده می‌شود، بوجود می‌آید.

۳. جعبه مقوایی بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد!

اولین جعبه مقوایی مورد استفاده در حمل و نقل در سال ۱۹۰۳ اختراع شد، در حالی که کارتن دارای قدمت بیشتری است و در سال ۱۸۵۶ اختراع شد. به نظر می‌رسد که پشت جعبه‌های سفارشی داستان های زیادی وجود داشته باشند.

۴. بسته بندی های اپل

تا حالا برایتان پیش آمده که ویدئوی باز کردن بسته بندی محصولات اپل رو تماشا کنید، زیبایی و سادگی این بسته بندی ها مثال زدنی است. برای آن که شرکت به این سطح از کمال برسد یک فرهنگ منحصر به فرد را برای جعبه هایش رقم زده. این اثبات می‌کند که سردمداران اپل برای بسته بندی محصولات جدید خود روندی خاص را پشت سر می گذارند تا هر کدام از محصولاتشان خاص و متمایز باشند. طرفداران اپل با این برند رابطه احساسی عمیقی برقرار کرده اند و به خاطر همین است که در تمامی کشورهای جهان ، اپل یکی از برترین برندها است.

۵. جعبه با قابلیت گرم شدن در مایکروویو

Nongshim، تولید کننده پیشرو در تولید نودل فوری در کره، یک بسته نوآورانه را برای استفاده امن در مایکروویو ساخته است. به گفته این شرکت، مواد افزوده مورد استفاده در این جعبه ها می‌توانند بدون ذوب شدن حتی دمای ۱۰۰ درجه را تحمل کنند. به همین راحتی می توانید نودل خوشمزه تان را میل کنید.

۶. نوع نوآورانه بسته بندی – جعبه جادویی آبمیوه

یک شرکت طراح سوئدی Tomorrow Machine سازنده یک جعبه آبمیوه سحرآمیز است. جعبه کوچک از ژل جلبک دریایی آگار-آگار و آب ساخته شده است و برای نگهداری آبمیوه های تازه و کوتاه مدت اختصاص یافته ، جعبه با همان سرعتی که نوشیدنی محتوای آن مصرف می‌شود، از بین می‌رود.

۷. آیا می‌دانید تاریخ انقضا بر روی بطری به شما چه می‌گوید؟

اگر چه بیشتر مواد غذایی که مصرف می‌کنیم دارای تاریخ انقضا هستند ولی تاریخ انقضا به آن مربوط نیست. با این حال، تاریخ انقضا بر روی هر بطری وجود دارد. اما اشتباه نکنید، زیرا این تاریخ ها به انقضای بطری اشاره می‌کند و نه محتوای درون آن!

۸. نایک اولین جعبه های کفشی را تولید کرد که به طور کامل از مواد زباله بازیافت بودند

این شرکت محبوب ورزشی و اسپرت، در نوآوری یکی از پیشگامان است. این جعبه کفش را می‌توان به راحتی مانند یک کوله پشتی استفاده کرد و علاوه بر این ۱۰۰ درصد از زباله های بازیافتی ساخته شده است. مواد مورد استفاده برای ساخت این جعبه ها عمدتا  ظرف های نوشیدنی اند. طراحی این جعبه ها توسط یک شرکت تایوانی به نام Miniwiz انجام شد.

۹. هفت ثانیه اول زمانیست که مشتری برند شما را درک می کند

اکثر مشتریان در طول هفت ثانیه اول از لحظه ای که آنها را می‌بینند، تصور یک برند خاص در ذهن شان ایجاد می شود. بنابراین بسته بندی و ارتباط گرافیکی از دیدگاه یک شرکت بسیار مهم است و طراحان دقت بسیاری را روی هویت  شناساندن برندشان صرف می کنند.

۱۰. تعداد زیادی از کاغذهای بسته بندی کریسمس

بسته بندی های کریسمس بسیار جذاب هستند، اما متاسفانه – زباله های زیادی تولید می‌کنند. برآورد نشان می‌دهد که هر سال ما بیش از ۸۳ کیلومتر مربع کاغذ بسته بندی که به اندازه کافی برای پوشش کل یک جزیره کافی است را دور می‌ریزیم.

لیوان های یکبار مصرف که خوردنی هستند!

در صنعت بسته بندی توجه بسیار زیادی به محیط زیست می شود ، چراکه حجم زیادی از زباله های تولیدی توسط انسان ، مربوط به بسته بندی کالاها و اقلام خوراکی هستند. در اقدامی خلاقانه لیوان های یکبار مصرف خوردنی از مواد سلولزی ساخته شده که خوردنی هم هست! اگر این لیوان ها در طبیعت هم رها شوند بعد از مدتی بدون ضرر زدن به محیط زیست تجزیه می شوند.

با توجه به مطالب اشاره شده از اهمیت بسته بندی در فروش محصولات اطلاعات جامعی به دست آوردیم. کارخانجات الماس دانه نیز به همین علت در بسته بندی قند، بسته بندی شکر، بسته بندی حبوبات و برنج از طرحی خاص استفاده کرده است.

مدیر مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.