آرد برنج

آرد برنج: آردی است که از آسیاب کردن انواع برنج بدست می آید و عاری از گلوتن است. گلوتن پروتئینی است که باعث تحریک و آسیب رساندن به سیستم گوارشی بدن می شود و از این رو برای کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند، یک جایگزین مناسب و عالی است. معمولا برای تهیه آرد برنج از برنج شکسته یا نیمدانه استفاده می کنند. همچنین به دلیل نبودن گلوتین می تواند جایگزین مناسبی برای نوزادان پس از پایان دوره شیردهی باشد.

آرد برنج

نحوی تهیه آرد برنج

برای تهیه آرد برنج تالش ابتدا برنج نیمدانه مرغوب و خالص را توسط دستگاه سورتینگ پاک می کنند  سپس مقدار مورد نیاز را با آب شسته و بر روی پارچه ای تمیز پهن می کنن تا خشک شود. پس از خشک شدن برنج ها را توسط دستگاه مخصوص آسیاب می کنند. آرد برنج می‌تواند جایگزین مناسبی برای آرد گندم باشد برای کسانی که هضم گلوتن در دستگاه گوارش آنها باعث سوء هاضمه می‌شود.

برای چه چیزی از آرد برنج استفاده می کنند.

از آرد برنج هاشمی و برنج حسنی برای پخت انواع فرنی ها و شیرینی های محلی استفاده می شود. آرد برنج حسنی طعم و عطر بهتری نسبت به ارقام دیگر آردها دارد دلیل مرغوبیت آرد برنج حسنی میزان نشاسته زیاد برنج حسنی است. از آرد برنج حسنی شیرینی محلی معروف استان گیلان که”رشته خوشکار” نام دارد و بیشتر در ماه مبارک رمضان پخت می شود استفاده می شود. در استان کرمانشاه از آرد برنج هاشمی انواع شرینی ها  معروف مانند نان برنجی، نان خرمای و کاک پخته می شود.

Mohammad Shojaie

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی، اجرا و سئو "دو هشت" dohasht

www.dohasht.com